fbpx

Archives

Třetí ročník Jazzového nádvoří zavítá do Prahy a Brna. V obou městech nabídne unikátní sérii koncertů iniciovanou společně jazzovými katedrami pražské HAMU a brněnské JAMU. Pod vedením předních pedagogů se 20. června v české a o den později i v moravské metropoli představí studentské ansámbly obou škol i vlastní dlouhodobě fungující projekty vybraných studentů. Vrchol obou večerů obstará africké uskupení Ghana Dance Ensemble. V Praze akci hostí nádvoří HAMU na Malostranském náměstí, v Brně nádvoří Staré radnice, program začíná vždy v 15:00 a končí ve 22:00. Akci podpořily festivaly JazzFestBrno, Tanec Praha a KoresponDance. Vstup je zdarma.

Příchozí se mohou těšit nejen na prezentaci talentovaných studentů. Na pódiu se představí i samotní pedagogové, kteří patří k české jazzové špičce. Kontrabasista a pětinásobný držitel ceny Anděl Jaromír Honzák se představí ve formaci Steve Swallow Ensemble a vzdá tak hold legendárnímu basistovi a skladateli, jehož jméno si vypůjčil i pro název této kapely. Jak zní v jazzových aranžích skladby islandské umělkyně Björk, ukáže kapela vedená multiinstrumentalistou a rovněž držitelem Anděla Jiřím Slavíkem. Díky jeho úsilí, příznivé termínové shodě Jazzového nádvoří s festivalem Tanec Praha, a především nadšeným ohlasům z minulého ročníku bude poslední část večerů patřit společnému ansámblu studentů obou kateder a africkému uskupení Ghana Dance Ensemble. „Africká kultura má mnoho podob a jen v jediné zemi, jakou je Ghana, existují desítky etnik s tradicí hudby a tance, které neodlučně patří k sobě,“ říká Slavík, který sám tuto zemi navštívil. Hudebníci z Ghana Dance Ensemble se pod jeho vedením už podruhé dají dohromady se studenty jazzu a v rámci workshopu nacvičí energický a nakažlivě pozitivní společný program. Program Jazzového nádvoří nabídne také koncerty studentů, jejichž tvorba už nyní začíná rezonovat naší jazzovou scénou, konkrétně Marka Kotači, Ondřeje Zámečníka a Petera Kormana.

Na Jazzovém nádvoří zahraje Ghana Dance Ensemble, studenti se inspirují Björk

Koncertní večer v sobotu 24. března vyvrcholí ve foyer Divadla Husa na provázku folklorní jam session, ke které neodmyslitelně patří i sklenka dobrého moravského vína. Cimbálová muzika je vlastně tak trochu náš domácí jazz. Stejně jako jeho americký bratr klade důraz na precizní a nakažlivý rytmus, improvizaci a hlavně osobitou expresi primášů. Této vůdčí role se ujme výrazná postava moravského folklóru Petr Mička se svojí Horňáčkou muzikou.

Horňácká muzika Petra Mičky působí na moravské folklorní scéně téměř 20 let. Za dobu své existence prošla výrazným vývojem a stala se uznávanou kapelou, jak z hlediska tradičního folklorního pojetí, tak z hlediska přístupu k nejrůznějším žánrovým přesahům.

Hudební projev a repertoár kapely vychází především z tradice hudební kultury Horňácka a navazuje na ni v co možná nejpravdivější podobě. Stylovou hrou, hudeckými i pěveckými projevy navazuje na starodávné horňácké hudební tradice.

Horňácká muzika Petra Mičky se pravidelně účastní nejrůznějších regionálních folklorních akcí a slavností v průběhu celého roku a účinkuje na folklorních festivalech v České republice i v zahraničí. Vedle toho se muzika aktivně účastní i v regionu dosud živých výročních zvyků a obyčejů.

Noční folklórní jam session představuje unikátní premiéru Mičkovy muziky v rámci jazzového festivalu.

Večer s Mateřštinou vyvrcholí folklorním jamem

Festival JazzFestBrno již v únoru přinesl návštěvníkům dva silné hudební zážitky v podobě koncertu trumpetisty Wyntona Marsalise s big bandem Jazz at Lincoln Center Orchestra a beznadějně vyprodaného sólového recitálu pianisty Brada Mehldaua. Hlavní program však startuje až 15. března koncertem saxofonisty Donnyho McCaslina, který mimo jiné nahrál poslední album s Davidem Bowiem. Dalšími zahraničními hvězdami budou například izraelský basista a zpěvák Avishai Cohen, americký kytarista Kurt Rosenwinkel s brazilskou hudbou ovlivněným projektem Caipi nebo jeho krajan, charismatický bubeník Omar Hakim. Ten má na svém kontě spolupráci s největšími osobnostmi hudebního světa, jakými jsou Sting, Madonna, Lionel Ritchie nebo kapela Daft Punk. Netradiční spojení jazzu a akordeonu nabídne francouzský elegán Vincent Peirani, poprvé do Brna zavítá legenda jazzového piana Kenny Barron a velký zájem už nyní vyvolal závěrečný koncert festivalu, který 10. května obstará big band kontrabasisty Christiana McBridea čerstvě ověnčený druhou cenou Grammy.

Před tímto bohatým hudebním programem však pořadatelé na 13. března připravili unikátní prolog. „Poprvé v sedmnáctileté historii festivalu pořádáme filmový večer a hned se bude jednat o českou premiéru. V Divadle U stolu, v areálu Divadla Husa na provázku, promítneme dokumentární celovečerní film o jedné z největších osobností nejen českého, ale i světového jazzu s názvem Miroslav Vitouš – jazzová legenda,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Dokument odvysílala poprvé v prosinci Česká televize, na festivalu však bude premiérově k vidění delší režisérská verze. Po projekci bude následovat beseda s režisérem Petrem Kaňkou a dalšími hosty. Hlavní část brněnského JazzFestu přinese ve dvanácti koncertních večerech přes dvě desítky umělců ze zahraničí i z domácí scény. Kompletní program i vstupenky jsou k dispozici na webu jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.

JazzFestBrno poprvé s filmovou premiérou

Festival JazzFestBrno odtajnil program 17. ročníku, který od 1. února do 10. května představí jazzový žánr v nejrozmanitějších podobách. Na své si přijdou příznivci bigbandů, elektronických fúzí, brazilských rytmů i českého folkloru. K již dříve oznámeným koncertům jazzových hvězd Wyntona Marsalise, Avishaie Cohena, Brada Mehldaua a Donnyho McCaslina přibyla další zvučná jména zaručující neopakovatelné hudební zážitky. „O ty se postará například bigband Christiana McBridea právě usilující o svou druhou Grammy, kytarista Kurt Rosenwinkel s brazilským projektem Caipi nebo bubeník Omar Hakim, který spolupracoval s takovými osobnostmi a kapelami, jakými jsou Miles Davis, David Bowie, Sting, Daft Punk, Madonna nebo Lionel Ritchie,“ láká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Netradiční spojení jazzu a akordeonu nabídne francouzský elegán Vincent Peirani, brněnská premiéra čeká legendu piana Kennyho Barrona.

Pořadatelé si však pro fanoušky připravili mnohem více. V celkem čtrnácti koncertních večerech totiž zahrají přes dvě desítky umělců ze zahraničí i z místní scény. Tu zastupuje například světově proslulý basista Miroslav Vitouš nebo o dvě generace mladší multiinstrumentalista Jiří Slavík, který se kromě vlastního unikátního projektu Mateřština, za nějž získal cenu Anděl, představí i v dalších dvou kapelách. Vstupenky na festival jsou v prodeji na našem webu a v běžných předprodejích.

Festival zahájí již 1. února držitel devíti Grammy, Pulitzerovy ceny a především vynikající trumpetista Wynton Marsalis s proslulým bigbandem Jazz at Lincoln Center Orchestra. Další vydatný hudební aperitiv obstará v sólovém recitálu pianista Brad Mehldau, jehož únorový koncert je již prakticky vyprodán. Hlavní jarní část odstartuje 15. března saxofonista Donny McCaslin, kterého si k natáčení své poslední desky Blackstar přizval kultovní David Bowie.

Nejvíce koncertů tvůrci programu připravili tradičně na duben a hned na jeho začátku vsadili na osvědčené jméno. Izraelský basista a zpěvák Avishai Cohen do jihomoravské metropole zavítá již počtvrté. „Avishai Cohen je sice v Brně stálicí, ale opět nás překvapí něčím novým. Tentokrát přijíždí s rozšířenou kapelou a albem 1970 vycházejícím z jazzových a etnických kořenů, ale kritiky označovaném jako „rafinovaný“ či „sofistikovaný“ pop. Projekt 1970 představuje Avishaie v doposud nejvíce extrovertní poloze,“ říká Spilka. Že je Izrael zemí jazzu zaslíbenou potvrdí i koncerty tria kytaristy Gilada Hekselmana a kapely Shalosh. Ta přirozeně mísí rock, groove, progresivní elektroniku i klasiku. V její rytmice se ozývá Afrika a v melodiích zase Střední východ. „Shalosh dokážou uchopit i popovou píseň, jako je například Video Games Lany Del Ray, a utkat z ní devítiminutové hudební dobrodružství,“ přidává Spilka. Ve stejný večer jako Shalosh čeká na návštěvníky i neotřelé spojení jazzu a akordeonu v podání jedné z vycházejících hvězd evropského jazzu Francouze Vincenta Peiraniho.

Kolébku jazzu v dubnové části festivalu reprezentují Kurt Rosenwinkel, Omar Hakim, Kenny Barron a Lori A. Williams. Nejvlivnější kytarista své generace a originální skladatel Kurt Rosenwinkel dává v projektu Caipi konečně plný prostor i svému uhrančivému vokálu. Ve stylovém mixu je ale hlavně dostatek prostoru pro neustále se vyvíjející brazilskou hudbu a zejména brazilskou milostnou píseň. Legendární bubeník Omar Hakim a laureátka ceny Grammy, pianistka Rachel Z přijedou se čtyřčlennou kapelou OZ Experience. „OZ Experience předchází pověst virtuózního ansámblu, který ovšem klade hlavní důraz na groove, soul a feeling. Jejich vystoupení si užije fanoušek rocku, jazzu i jambandu,“ přibližuje Spilka. Vedle Rachel Z se ve stejný večer představí další zástupkyně něžného pohlaví zpěvačka Lori A. Williams. Kromě již zmíněného Brada Mehldaua připravili pořadatelé ještě jeden sólový recitál. Obstará jej legendární pianista Kenny Barron. V podobném duchu jako začátek se ponese i závěr festivalu. Tečku za 17. ročníkem jazzové přehlídky totiž 10. května udělá Christian McBride Big Band, jehož album The Good Feeling z roku 2011 získalo Grammy za „nejlepší velkou jazzovou kapelu“. I aktuální nahrávka bigbandu Bringin´ It umí navodit dobrou náladu a na Grammy má zaděláno rovněž. „Na koncertu McBrideova bigbandu můžeme čekat virtuózní výkony všech členů kapely, ale je jisté, že kapelník si show ukrást nenechá. Jeho kontrola nad nástrojem je téměř absolutní – vždyť při hře vypadá, jako by to byla ta nejjednodušší a nejpřirozenější věc na světě,“ těší se Spilka.

Nezanedbatelného prostoru se na festivalu dostane i domácí a slovenské scéně. Hned třikrát se představí Jiří Slavík. Nejdříve jako kontrabasista v triu předního českého pianisty Víta Křišťana, následně v duu s americkým bubeníkem a zpěvákem Dougem Hammondem, kde usedne i za klavír a svůj hudební talent pak plně předvede ve vlastním projektu Mateřština, pro jehož realizaci spojil síly s VUS Ondráš. JazzFestBrno nabídne i další zástupce české a slovenské scény jako Miroslava Vitouše, Emila Viklického, Tomáše Lišku, Radovana Tarišku, Lukáše Oravce či kapelu Blue Shadows.

Festival opět zavítá do divadel i do klubů a tradičních koncertních sálů. „Kromě vstupenek na jednotlivé koncert nabízíme i letos festivalovou permanentku. Ta za atraktivní cenu 1 690 Kč zahrnuje vstup na devět vybraných koncertních večerů,“ dodává výkonný ředitel JazzFestu Vlastimil Trllo.

Program ročníku 2018 odhalen: K Marsalisovi a Cohenovi přibyli Rosenwinkel, Hakim či Christian McBride Big Band

JazzFestBrno odtajnil první čtyři koncerty z programu 17. ročníku, který odstartuje 1. února. Do Brna se vrátí oblíbenec místního publika, izraelský basista Avishai Cohen s novou rozšířenou kapelou a albem „1970“ vycházejícím z jazzových a etnických kořenů, ale kritiky označovaném jako „rafinovaný“ či „sofistikovaný“ pop. Vedle něj figuruje v programu saxofonista Donny McCaslin, který i pod vlivem angažmá u Davida Bowieho definitivně podlehl kouzlu elektronických krabiček. V programu však nechybějí ani zástupci tradičních jazzových stylů. „Bigband Jazz at Lincoln Center Orchestra v čele s kapelníkem Wyntonem Marsalisem v roce 2016 dvakrát vyprodal Sono Centrum a podobně nabitou swingující jízdu nabídne i v nadcházejícím ročníku, kdy se ansámbl přesune do větších prostor Bobycentra,“ těší se umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Intenzivní zážitek v komorním prostředí pak slibuje sólový koncert pianisty Brada Mehldaua v Besedním domě.

První koncert JazzFestu Brno 2018 obstará 1. února v Bobycentru proslulý americký bigband Jazz at Lincoln Center Orchestra vedený kapelníkem, proslulým trumpetistou a skladatelem Wyntonem Marsalisem. Marsalisův bigband se chlubí obdivuhodným repertoárem. Ostatně při svém předloňském dvojitém vystoupení v Brně předvedla kapela v jeden večer dva naprosto odlišné koncerty. Americký pianista Brad Mehldau, který zahraje 18. února v Besedním domě, se do Brna vrátí po čtyřech letech. Tehdy na JazzFestu oslnil publikum se svým triem, nyní se představí se sólovým recitálem.

I třetí navrátilec v programu pochází z kolébky jazzu. Americký saxofonista a skladatel Donny McCaslin zavítá se svojí kapelou 15. března do Sono Centra. Jeho kariéra nabrala nečekaný spád, když McCaslina a jeho kapelu ke spolupráci přizval David Bowie, aby společně nahráli album Blackstar, jak se ukázalo, Bowieho mistrovskou hudební derniéru. Izraelský basista, skladatel a zpěvák Avishai Cohen patří k největším oblíbencům brněnského publika. Svůj nejnovější koncertní projekt a album 1970 představí 5. dubna v Bobycentru. První kontury 17. ročníku JazzFestu Brno jsou tedy načrtnuty a slibují opět pestrobarevný hudební obraz. Jeho konkrétní podobu představí pořadatelé na konci ledna, kdy zveřejní kompletní program.

Vstupenky v cenách od 290 korun jsou v prodeji už nyní na webu jazzfestbrno.cz, v prodejní síti Ticketportal a v běžných kamenných předprodejích. „Na koncerty bigbandu Wyntona Marsalise a Avishaie Cohena nabízíme i VIP vstupenky, které pravidelně z předprodeje mizí nejrychleji. Fanoušci si je totiž zvykli nadělovat jako originální vánoční dárek,“ doplňuje výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo.

JazzFestBrno 2018 přivítá Marsalise, Cohena, Mehldaua a McCaslina

Ač ji zdobí image rozzlobených mužů a poněkud kontroverzní pověst, americká kapela The Bad Plus bývá oprávněně řazena k nejlepším jazzovým triím na světě. Jak by také ne, když spolu hraje v nezměněné sestavě už sedmnáct let. Trio ve složení Reid Anderson (kontrabas), Ethan Iverson (piano) a David King (bicí) od počátku pletlo hlavy hudebním odborníkům, jelikož se svojí tvorbou vyhýbalo tradičním škatulkám. To ale nijak nebránilo tomu, aby se dočkalo mnoha pozitivních recenzí a získalo si celé legie fanoušků napříč světem. V brněnském Sono Centru vystoupí 20. listopadu v rámci podzimních ozvěn JazzFestu Brno. Vstupenky od 290 Kč jsou k dispozici na webu Jazzfestbrno.cz, v prodejní síti Ticketportal a v běžných kamenných předprodejích.

Zlejší než zlí. Hudební rebelové The Bad Plus zahrají v Brně

Zpěvačka a klavíristka Diana Krall představí 20. září v DRFG Areně svoje nové album Turn Up The Quiet. Do koncertu sice zbývá ještě několik týdnů, ale už nyní je téměř vyprodán. Uvolnili jsme proto do prodeje ještě vstupenky na stání za 490 korun. Sektor na stání bude situován na tribuně „E“ a celková kapacita hlediště tak pojme přibližně čtyři tisíce diváků.

Koncert Diany Krall je téměř vyprodán. Přidáváme vstupenky na stání

Do Brna poprvé přijede zpěvačka a klavíristka Diana Krall. V rámci festivalu JazzFestBrno představí 20. září v DRFG Areně svoje nové album Turn Up The Quiet, které vydala před pár dny.

 

Deskou Turn Up The Quiet se kanadská umělkyně vrací ke kořenům a k písním z takzvaného Great American Songbook. „Už dlouho jsem měla chuť tyto skladby zpracovat po svém. Společnost mých nejlepších hudebních přátel mi umožnila vyprávět tyto příběhy tak, jak jsem zamýšlela. Někdy stačí „zesílit ticho“, abyste slyšeli trochu lépe,“ odkazuje Krall na název alba. Turn Up The Quiet skutečně přináší dokonalou kulisu pro klidný večer se skleničkou dobrého vína. Na desce najdete jedenáct jazzových standardů, v jejichž aranžmá hraje prim piano. V písních nechybí oblíbená témata lásky a naděje. Podmanivý zpěvaččin hlas vytváří dojem intimního prostoru. Právě dovedností navodit atmosféru malého jazzového klubu, v němž se vznáší oblaka dýmu, je Krall pověstná. Mnohokrát to dokázala jak ve velkých halách, tak i na samotných nahrávkách. A deska Turn Up The Quiet dokazuje, že ze svého umu nic neztrácí, ba právě naopak. Novinka možná není natolik přelomová, jako zpěvaččin debut vydaný před více jak dvaceti lety, ale nabízí silnou produkci a zralou sofistikovanost rozvíjejícího se hudebního umění.

 

Producentem alba je mnohonásobný držitel Grammy Tommy LiPuma, který zemřel pouhých pár týdnů před vydáním. LiPuma skladby na desce aranžoval pro různá uskupení – trio, kvarteto i kvintet s příležitostným důrazem na smyčcovou sekci. Ta dominuje například ve skladbě Isn’t It Romantic, v níž vytváří bujnou kulisu pro zpěvačku, která doslova šeptá. Roli kapelnice Krall plně přebírá v písni I’ll See You In My Dreams. V ní nechává plně vyniknout své hráčské dovednosti a dokazuje, že patří k nejlepším jazzovým pianistkám na světě. Dokonce i zde však její hlas vytváří jen jemný doprovod. Slova se zlehka plouží do éteru a stejně jako všechny ostatní, je i tato píseň klidná a uvolněná, aniž by byla těžkopádná.

 

Svůj prostor na desce dostávají i ostatní hudebníci, především houslista Stuart Duncan, který vystřihne parádní sólo v již zmínění skladbě I’ll See You In My Dreams. Na nahrávkách hostují i kytaristé Russell Malone, Anthony Wilson a Marc Ribot. U baskytary a kontrabasu se střídají Christian McBride, Tony Garnier a Anthony Wilson. Byť se obsazení u jednotlivých skladeb liší, všechny ve výsledku vytváří kompaktní dojem. Zásluhu na tom má především Krall, která se drží jasné vize. Všem skladbám dává nádech „zakouřené“ a poklidné atmosféry amerického baru. Turn Up The Quiet vás od barového stolu možná nezvedne, ale provede vás poklidným tempem až do ranních hodin. Konečný výsledek je tak elegantní, až se zdá, že celé album vzniklo bez nejmenší námahy.

 

„V brněnské DRFG Areně se Diana Krall představí s jazzovým kvartetem, s nímž již mnohokrát dokázala vykouzlit intimní atmosféru i ve sportovní hale. DRFG Arena je navíc prostor poměrně komorní a nabízí velmi solidní akustiku pro tento typ koncertu. Interpretace skladeb z „velkého amerického zpěvníku“ je podle mého názoru nejsilnější stránkou Diany Krall a znamená dlouho očekávaný návrat ke kořenům z devadesátých let,“ říká umělecký ředitel festivalu JazzFestBrno Vilém Spilka. Vstupenky na koncert v cenách od 790 Kč jsou v prodeji na webu www.nejkoncerty.cz, v prodejní síti Ticketportal a v běžných kamenných předprodejích. „Z přibližně čtyřtisícové kapacity momentálně zbývá kolem pěti set vstupenek. Místa na ploše jsou prakticky vyprodaná. Pokud půjde prodej stejným tempem jako doposud, v den koncertu už budou k dispozici pravděpodobně jen poslední desítky lístků z levnějších cenových kategorií,“ říká výkonný ředitel festivalu JazzFestBrno Vlastimil Trllo.

Zpěvačka a klavíristka Diana Krall vydala nové album. Na podzim ho představí v Brně

JazzFestBrno vstupuje do své druhé poloviny. Po vynikajících koncertech Richarda Bona, Joea Lovana či Dana Bárty a Robert Balzar Trio s Filharmonií Brno, čeká hudební fanoušky další bohatá jazzová nadílka v podání Poogieho Bella, Beaty Hlavenkové, kapely Vertigo. Závěr festivalu pak bude patřit mistrům Chrisu Potterovi, Steveu Gaddovi a Chicku Coreovi.

Již v úterý 11. dubna se v Sono Centru představí nefalšovaný funk master a jeden z nejlepších současných bubeníků Poogie Bell se svou kapelou. Ten samý večer vystoupí i trio vynikajícího kytaristy Jiřího Šimka. Kromě autorských skladeb, ve kterých se prolíná mnoho různých vlivů od blues, jazzu, drum’n‘ bass, funku až třeba po country, se návštěvníci mohou těšit i na předělávky některých slavných sladeb, např. od kultovní kapely Nirvana.

O dva dny později, 13. dubna rozezní Besedním dům klavíristka, skladatelka a výjimečná osobnost naší alternativní hudební scény Beata Hlavenková. Po ní se na podiu představí jedna ze zdejších nejoriginálnějších skupin, česko-slovenská kapela Vertigo.

Vstupenky na festival jsou v prodeji na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.

Poogie Bell je nefalšovaný funk master, jeden z nejlepších současných bubeníků a studiových hráčů bez ohledu na žánry. Jeho srdce ale nejhlasitěji tluče pro jazz, funk, soul a R&B. Příjemnou zprávou pro nás je, že stálé místo v jeho kapele si v poslední době vydobyl slovenský basista Juraj Griglák. Ano, právě ten (kdysi) mladík, který málem ukradl show svému idolu Stanley Clarkovi na jeho koncertě v rámci Bratislavských jazzových dnů. Ani zbytek sestavy nejsou žádná ořezávátka, kytarista Bobby Broom je přímým následovníkem nezapomenutelného Wese Montgomeryho a dlouholetým spoluhráčem například Sonnyho Rollinse, Stanleyho Turrentina a Dr. Johna, mladou krev v kapele reprezentuje výtečný newyorský saxofonista Michael Stephenson a spodní část zvukového spektra obhospodařuje již zmíněný „slovenský Marcus Miller“ Juraj Griglák.

 

Kytarista Jiří Šimek působí na tuzemské hudební scéně již dvacet let. Za tu dobu prošel mnoha skupinami a projekty. Za všechny třeba Kontraband a Pražský bigband Milana Svobody, Nuselský Umělecký Orchestr (NUO), Soil, Limbo. Jeho domovskou kapelou je v současné době originální kvarteto Muff. Před pěti lety založil svoje vlastní trio, do kterého přizval bubeníka Dana Šoltise a basistu Rasťa Uhríka, kteří působí v kapele Vertigo, ale také ve formacích -123 min, Lanugo, Jana Kirschner Band ad. Repertoár tria tvoří převážně autorské skladby Jiřího Šimka, ve kterých se prolíná mnoho různých vlivů od blues, jazzu, drum’n‘ bass, funku až třeba po country. Trio si rádo střihne také některé převzaté skladby, např. od kultovní kapely Nirvana. Ty s invencí sobě vlastní přetváří k obrazu svému. Jiří Šimek ovšem hledá nejen originální přístup k melodii, harmonii a rytmu, ale formován doplňkovou profesí zvukaře se pečlivě soustředí i na zvuk kapely.

 

Beata Hlavenková je nejen klavíristka, skladatelka a producentka, ale především neobvyklá osobnost na naší alternativní hudební scéně. Její projekty mají společného jmenovatele, jímž je maximálně pravdivé vyjádření a jednoznačné odmítnutí uměleckého kalkulu. Koncertní program Scintilla Tour je dialogem dvou pianistů – Hlavenkové a Aaruma. Prozatím je uváděn především v Norsku, ani čeští diváci však o něj nebudou ochuzeni. V dubnu 2017 bude Scintilla představena hned na třech tuzemských zastávkách a jednou z nich je právě JazzFestBrno. Beata Hlavenková stále vystupuje s programem Theodoros, působí v Baromantice s Lenkou Dusilovou, živě doprovází taneční představení Flow skupiny VerTeDance, a v příštím roce také představí nový česko-slovenský projekt OOO (Hlavenková / Marian Slávka / Lukáš Duchovič) převážně s texty Martina Vedeje.

 

Vertigo, jedna z nejoriginálnějších zdejších skupin, vzešla z jazzu, ale postupem času se svými hudebními přesahy dopracovala ke zcela svébytnému zvuku. Jeho součástí je kreativita, překvapivě svobodná improvizace, ale též sofistikované kompozice zasahující místy až do oblasti soudobé vážné hudby. Vertigo, kapela dříve známá jako Vertigo Quintet, nyní zahrnuje dříve hostující Dorotu Barovou do řad stálých členů. Kapela se rozšířila do podoby stálého sexteta na přelomu minulé dekády a vzápětí vydala vynikající třetí studiové album s názvem Metamorphosis. Album věrně zachytilo členy kapely na nekončící cestě za novými tvůrčími postupy a impulsy a bylo naplněno leckdy překvapivou, stále však hluboce autentickou a pocitově založenou originální hudbou.

JazzFestBrno je v polovině, tento týden se představí i funk master Poogie Bell

Držitel Grammy a nefalšovaný mistr jazzového saxofonu Joe Lovano a uznávaný český kytarista a skladatel David Dorůžka se svými kapelami udají již tento čtvrtek tempo festivalu JazzFestBrno. Právě jejich koncertem v Sono Centru odstartuje 16. ročník tradiční hudební přehlídky, která až do 4. května během tuctu večerů fanouškům představí další velikány jazzové scény: pianistu Chicka Coreu pyšnícího se dvaadvaceti cenami Grammy, bubeníka Stevea Gadda stojícího na piedestalu současného bubenického umění bez ohledu na žánry, „afrického Stinga“ Richarda Bonu nebo dalšího velikána svého nástroje, saxofonistu Chrise Pottera.

Dramaturgie festivalu ovšem jako vždy neopomíjí ani nejzajímavější hudební počiny z české scény či originální mezinárodní projekty. Hned druhý festivalový týden tak nabídne jedinečné spojení středoevropských, severských a afrických prvků. Český saxofonista žijící ve Skandinávii a čerstvý držitel dánského ocenění za hudební objev roku saxofonista Luboš Soukup a vynikající kytarista a zpěvák Lionel Loueke, kterého brněnští fanoušci dobře znají z koncertu Herbieho Hancocka, vystoupí společně ve středu 29. března v Sono Centru. Vstupenky na festival jsou v prodeji na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.

Joe Lovano se tradičně pouští do odvážných koncepčních a tematických projektů a exceluje jak při hledání neotřelých způsobů uměleckého výrazu, tak nových cest k redefinici jazzového idiomu. Tato jeho snaha neušla ani odborníkům a na přelomu tisíciletí získal rodák z Clevelandu cenu Grammy za dnes již kultovní nahrávku 52nd Street Themes. Jazzoví znalci oceňují Lovanův ušlechtilý tón, neochvějný rytmus a přirozené frázování, laikové zase sangvinickou pódiovou prezenci a komunikaci s publikem. V kapele Classic Quartet zkoumá Joe Lovano bohatou historii mainstreamového jazzu přes swing a bebop, vždy s přidáním vlastního faktoru X, který jej vynesl na jazzový piedestal. Ve stejný představí divákům trio Davida Dorůžky svoji novou desku Autumn Tales. Nahrávku od jejího vydání provázejí samé superlativy jak od odborné, tak laické veřejnosti a stejně silný zážitek jistě nabídne i její živé podání. Ostatně koncert Dorůžkova tria zaznamenají i kamery České televize.

Pozornosti fanoušků nejen jazzu, ale i world music, by rozhodně neměl ujít již zmíněný společný koncert kvarteta Luboše Soukupa a Lionela Louekeho. Český saxofonista žijící ve Skandinávii získal před pár dny v Dánsku ocenění Hudební objev roku. Soukup bývá často nálepkován jako expresivní muzikant s osobitým zvukem, neotřelý komponista a vypravěč hudebních příběhů. Je leaderem několika mezinárodně úspěšných projektů a dobře se na něj hodí charakteristika „citlivý inovátor“. Lionela Louekeho brněnští fandové znají například z kapely Herbieho Hancocka. Tohoto beninského umělce vyhledává celá řada kapelníků pro jeho organickou fúzi jazzu a africké hudby a Louekeho angažmá na nové desce lze považovat za Soukupův umělecký i manažerský úspěch. Začlenění muzikanta s africkými kořeny do autentického evropského kvarteta slibuje jedinečný zážitek plný silných melodií a rytmů a samotný bandleader slibuje doslova „rituál radosti jak pro muzikanty, tak pro posluchače.“ Na severskou nit večera naváže progresivní saxofonista Marius Neset. Neset se narodil v Norsku, ale dnes žije v Kodani. Jeho dosavadní alba a velkokapelový projekt s Trondheim Jazz Orchestra pod názvem Lion prokázaly, že mladý saxofonista je na cestě stát se jednou z největších nastupujících jazzových hvězd. Na začátku roku 2015 vydal opět vysoce ceněné album Pinball, které bude tvořit stěžejní část jeho brněnského festivalového vystoupení.

Dubnová část festivalu pak nabídne mimo jiné koncerty bubeníka Poogieho Bella, klavíristky Beaty Hlavenkové, bigbandu Concept Art Orchestra či večer českých jazzových legend s hostujícím Peterem Lipou.

Excelentní Joe Lovano či dánský objev roku Luboš Soukup. JazzFestBrno začíná už tento týden