19. 5. 2024
SVČ Lužánky
9—18:00
Už pošesté vám přinášíme jednodenní akci plnou workshopů a dalších aktivit pro děti od tří let
Hlavní motto celé akce zní
„Hrajeme hudbu bez not“.
Proč vzít vaše ratolesti právě na JazzFestBrno dětem?
Jazzmani jsou spontánní muzikanti a všechny děti i jejich rodiče svou bezprostředností určitě strhnou. Naučit se mohou leccos od skvělých hudebníků jako jsou multiinstrumentalista Marian Friedl, bubeník a bavič Dano Šoltis, zpěvačka, herečka a performerka Eva Kratochvílová nebo houslistka Adéla Ročková. Poprvé otevíráme delší 3hodinový workshop pro starší děti s houslistou a pedagogem Cyrilem Kubišem.
Workshopy budou dvou různých délek:
- pro děti od 3 do 6 let s doprovodem rodičů 45minutové
- pro děti 7–12 let 3hodinový. Jeho vyvrcholením bude závěrečný koncert v 17:00 hodin, účast na něm je zároveň podmínkou přihlášení se na workshop.
Již potřetí uvedeme program pro děti s poruchou autistického spektra, který jsme připravili ve spolupráci s Modrá pomáhá, z. s.
Ani letos nebude v areálu chybět odpočinková zóna s občerstvením, rukodělnými dílnami a skákacím hradem.
Workshopy
POSAĎ SE ZA BICÍ!
Dano Šoltis
Sednout si s paličkami na židličku obklopenou bubny, bubínky a činely a pořádně do toho všeho fláknout. Představa, která fascinuje nejedno dítě. Proměnit představu v realitu může tvůrčí dílna bubeníka Dana Šoltise. Děti se seznámí s bicí sadou, jejím využitím v nejrůznějších hudebních stylech a zjistí, že hraní na bubny není jen o síle úderu. Zajímá vaše děti, jak pracovat s rytmem a pulsem? Nejen to se na bubenickém workshopu dozvědí. Zabubnují si, zatleskají, naučí se odposlouchat a napodobit rytmy a zjistí, jaké to je být součástí kapely.
Dano Šoltis je velmi šikovný a flexibilní bubeník, který se na velkých pódiích s pop-rockovými kapelami cítí stejně dobře jako na klubové scéně. Je zakládajícím členem přední česko-slovenské jazzové skupiny Vertigo, členem kapel -123Minut, Jazz Dock Orchestra, Bernard Maseli „MaBaSo“ a mnoha dalších projektů. Vyučuje na konzervatoři Jaroslava Ježka a HAMU v Praze. Příležitostně vede mistrovské kurzy v Polsku, Česku a na Slovensku.
ZPÍVÁRIUM
Eva Kratochvílová
Ochutnávka skotačivé hudební dílny, která dětem umožní proniknout do tajů hudby. Připravte se, že se vše přihodí jen tak mimochodem. Ani nebudete vědět jak, a vyloupne se z toho super muzika.
Průvodkyní nejmenším dětem bude herečka a muzikantka Eva Kratochvílová, jejíž motto je: „Hudba a zpěv patří všem!“ Rodiče jako doprovod vítáni.
KRAJINOU LIDOVÝCH HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ
Marian Friedl
Slyšeli jste někdy názvy jako koncovka, fujarka, pastýřská píšťala, salašovka, ochlebky, kobza, gajdy, malý cimbál, hrkavica, grumla? Co se skrývá za záhadnými slovy, jak zní a co zrcadlí jednotlivé nástroje o krajině, historii, přítomnosti i lidech kdysi a dnes? Přesně na tyto otázky budeme v společně hledat odpověď, ale hlavně si na nástroje zahrajeme a naučíme se písničky, které jsou s nimi spjaty. Jestli máte doma flétničky nebo housličky, určitě si je přineste s sebou!
Marian Friedl žije ve svém rodném beskydském regionu, odkud se vydává koncertovat po celém světě. Hudba v mnoha podobách jej provází od dětství. Tradiční hudbu rodného regionu hrál v cimbálové muzice. Na konzervatoři studoval hudbu klasickou i jazzovou, na univerzitě se zaměřil na etnomuzikologii.
Vyučuje na ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm a na katedře muzikologie Univerzity Palackého v Olomouci.
V roce 2017 obdržel hudební cenu Anděl za album Beránci a vlci.
JAZZYKEM HUDBY
Adéla Ročková a Jan Blažek
Hudba má mnoho podob a tváří, je stejně různorodá a jedinečná jako každý z nás. Hudbou můžeme vyjádřit co cítíme, aniž bychom cokoliv řekli. Hudbou prožijeme své emoce, ať už jsou veselé či smutné, naštvané či rošťácké.
Budeme hrát, zpívat, zkoušet nové nástroje. Možná se naučíme i novou píseň. A možná si ji na konci společně zahrajeme. 🙂
Vlastní nástroje vítány.
Těšíme se!
Adéla Ročková je speciální pedagožka, stále se vzdělávající v oboru logopedie. Momentálně pracuje v organizaci Modrá pomáhá, z. s., kde má na starosti individuální terapie s dětmi s PAS a zároveň koordinaci kroužků, terapií a asistentů. Co se týče hudební oblasti, hraje již 16tým rokem na housle a ačkoliv má na kontě několik orchestrálních zkušeností, stejně nejraději doprovází kytaru při improvizovaném a spontánním hraní u táboráku.
Jan Blažek je studentem psychologie pracující jako asistent pedagoga ve škole a druhý kytarista na táboře YMCA JH. Po nepříliš úspěšném absolvování hodin klavíru na ZUŠ se svépomocí naučil na kytaru, která se snáz nosí do přírody a mezi lidi. O tom, že zpěv vzniká rozkmitáním hlasivek vzduchem hnaným z bránice si myslí, že je to pověra. Zpěv nevychází z bránice, ale od srdce a falešný tón je ten, který nezazněl.
HUDEBNÍ DUHA
Cyril Kubiš
Objevme spolu všechny barvy hudby. Společné muzicírování s Cyrilem Kubišem, zkušeným muzikantem a lektorem. Společně s ním vytvoříte jedinečné hudební seskupení a zjistíte, že je možné hrát spolu i bez not, bavit se hudbou a užívat si ji.
Nemusíš kvůli tomu nic cvičit, vše, co potřebuješ vědět, už umíš. Přines si s sebou svůj hlas nebo svůj hudební nástroj!
Houslista Cyril Kubiš si prošel pestrým hudebním vývojem (působil jako houslista, dirigent, hudební organizátor, pedagog) a dospěl až k vytváření ojedinělých projektů jako jsou Hudební hry, jimiž dětem pomáhá najít své spontánní já. Jeho cílem je dosáhnut toho, aby dítě při cvičení na nástroj dokázalo zapojit to, co je mu vlastní již od narození, totiž hraní si. Podporuje tím jeho přirozenost, spontánnost a vede jej k originálnímu hudebnímu projevu. Je autorem hudební aplikace Noutee, díky které se mohou děti učit hudební teorii hravou a zábavnou formou.
Za finanční podpory statutárního města Brna a Ministerstva kultury